Facebook
Twitter
 
   
   
   
Hızlı Erişim
Atatürk Köşesi
Mezunlarımız
Etkinliklerimiz
Başarılarımız
Duyurular
Fotoğraf Galerisi
Videolar
Kayıt Bilgileri
Dökümanlar
Ders Programı
Yemek Listesi
İnsan Kaynakları
Rehberlik
Yedincioğul Dergisi
e-Katalog
 
Haber Detayları
 
Önceki Haber + Tüm Haberler
 
Kantini Olmayan Okul

 

Farklı ve özgün eğitim modeli ile dikkat çeken Adabilim Okulları yeni eğitim dönemine de farklı bir uygulama ile girdi.

Hatırlanacağı üzere Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz yıl okullarda kantin, büfe, çay ocağı gibi yerlerde satışı yapılacak gıda ve içecekleri güncelleyerek, bir genelge yayınlamıştı. Bu genelgeye göre, okul kantinlerinde satılamayacak gıdalar arasında kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek gibi birçok ürün bulunuyordu.

Bu bağlamda okulumuz bu yıl hayata geçirdiği yeni bir uygulamayla bilindik kantin formatının dışında nezih bir kafeterya görüntüsüne kavuşturduğu ve “arka bahçe” adını verdiği yeni bir yer mekan dizayn etti. Buradaki kek, kurabiye, supangle gibi ürünlerin tamamına yakını okulun yemekhanesinde aşçılar tarafından yapılarak öğrenci ve velilerin hizmetine sunuluyor. Ambalajlı hiçbir ürün satılmıyor. Raflarında su, çay ve ayran haricinde içerisinde gazlı ve katkı maddesi barındıran hiçbir içecek satılmıyor.

İlköğretim Okulu Müdürümüz Selim Kondakcı “İlköğretim ve ortaöğretim yaş grubundaki çocuklarda enerji yoğunluğu yüksek atıştırmalıkların ve içeceklerin, hızlı-hazır besinlerin tüketim sıklığı ve miktarındaki artışın sağlık besin seçimi ve dengesiz beslenmeye bağlı hastalık ve risklerini artırdığı uzmanlar tarafından sürekli belirtiliyor. Milli Eğitim de bu minvalde çeşitli genelgeler yayınlayarak birtakım kısıtlamalar getirmişti. Fakat biz okul olarak uygulamada halen daha bazı sıkıntıların devam ettiğini gözlemledik” dedi.

Sağlıklı beslenme kültürünün de eğitimin bir parçası olduğunu ifade eden Kondakcı “Bunun üzerine kalıcı bir çözüm elde etmek adına idarecilerimizle aldığımız ortak kararla kantinimizi okulun arka bahçesine “arka bahçe” adıyla daha modern ve öğrencilerimizin sağlık koşullarını dikkate alarak ürün çeşitliliğini oluşturduğumuz bir mekân oluşturduk. Başlangıçta şaşkınlık yaşasalar da bu uygulamadan hem velilerimiz hem de öğrencilerimiz çok memnun kaldı. Artık velilerimiz de biliyorlar ki öğrencimiz Adabilim’de ne tüketirse tüketsin sağlıklı olanı tüketiyor olacak ” dedi.


 

 
 
 
 
 
Tüm Hakları Saklıdır © 2013