Facebook
Twitter
 
   
   
   
Hızlı Erişim
Atatürk Köşesi
Mezunlarımız
Etkinliklerimiz
Başarılarımız
Duyurular
Fotoğraf Galerisi
Videolar
Kayıt Bilgileri
Dökümanlar
Ders Programı
Yemek Listesi
İnsan Kaynakları
Rehberlik
Yedincioğul Dergisi
e-Katalog
 
Rehberlik
 
 
 
OKUL SEÇERKEN KRİTERLERİNİZ NE OLMALIDIR ?
 
 

 

Okul seçimi yapılırken verilecek doğru karar, anne babalardan çok, çocuk için doğru karar olmalıdır. Verilecek bu karar sonucunda çocuğunuz belki yıllarca aynı yerde eğitimine devam etmek durumunda kalacak. Uzun veya kısa süreli de olsa bu ortam çocuğu birçok şekilde etkileyecektir.

Çocuk için okula başlamak yeni bilgiler edineceği yeni bir dünyaya giriş anlamını taşır. Ailelerin ilkokul seçimine yönelik kararlarında etkin olan iki faktör vardır. Bunlardan ilki çocuk, diğeri ise ailedir. Buradaki amaç okul seçimi sırasında ilkokulun yapısının çocuğun özelliklerine ve ihtiyaçlarına cevap verip vermediğinin tespiti, diğeri ise ailenin beklentilerinin çerçevesinde, yaşadıkları sosyokültürel ve sosyo-ekonomik imkanlara paralel olarak gitmesidir.

Her aile çok doğal olarak, çocuğunun en nitelikli ve en ideal okul imkanlarından yararlanmasını ister. Ancak her aile için en ideal kavramıyla algılanan özellikler farklılık gösterir. Burada önemli olan “çocuğun, ailenin hayalindeki, idealindeki gibi değil de, gerçekte olduğu gibi kabul edilmesi gereklidir ki hem çocuk hem de anne-baba hayal kırıklığı yaşamasın.”

Önemli olan çocuğun yönlendirilmesinde anne babanın tutumları değil, çocuğun ilgi ve yeteneği esas alınmalıdır. Ailelerin çocuklarından beklentilerinin gerçekçi olmamasının başka bir nedeni de anne babalar kendi olamadıklarını çocukları olsun, kendilerinin sahip olamadıkları imkanlara çocukları sahip olsun isterler.

Çocuk için aranan eğitim ortamı öncelikle çocuğun özelliklerine göre belirlenmelidir. Eş, dost, akrabaların verdiği bilgiler esas alınmamalı; çocuğunuz arkadaşları veya akraba çocukları ile kıyaslanmamalıdır. “Çünkü gelişim bireyseldir ve her insanın gelişimi kendine özgüdür”. 

Gelişim (zihinsel, duygusal, sosyal ve bedensel olmak üzere) bir bütün olduğundan, çocukların tüm bu yönlerden gelişimlerini destekleyecek eğitim kurumlarının ve ortamlarının seçilmesi son derece önemlidir.

Özellikle birinci sınıfa başlayacak öğrenciler için okul seçimi çok büyük önem taşır, sınıfların fazla kalabalık olmaması, tuvalet temizliğinin yardımcı görevlilerle desteklenmesi, ders saatlerinin içeriğinin eğlenceli ve görsel malzemelerle desteklenip renklendirilmesi, 1. Sınıf öğrencisinin yaş aralığı da düşünüldüğünde daha da önem kazanacaktır.

O halde, okul seçerken aileler, aradıkları eğitim ortamının hangi özelliklere sahip olması gerektiğini, önceliklerine göre sıralamalıdırlar. Bu sıralama her veli için farklı olurken biz 

" NEDEN ADABİLİM OKULLARI? " soruna cevap arayalım istedik: 

1) AKADEMİK BAŞARI: Günlük ders tekrarı, etütler, deneme sınavları, aylık kamplar, şehir içi şehir dışı eğitim kampları, kaliteli ve deneyimli kadro.

8. ve 11. Ve 12. Sınıfların tamamı 6 gün sınav hazırlık programı alır, dershaneye ihtiyaç hissetmez.  

2) KİTAP OKUMA GRUPLARI: Ayda 40 kitap. 40*12=480 kitaplık kütüphaneyle ADABİLİMDEN mezun olur.

3) YABANCI DİL: İngilizce+Arapça+Osmanlıca öğrenir.

4) ÖNCE AHLAK VE MANEVİYAT: Ahlak ve maneviyata değer verir. 

5) SPOR: Yüzme dersleri ile fiziksel gelişimi destekler.

6) SORUMLULUK FAALİYETLERİ: Sosyal sorumluluk projeleriyle öğrenciye sosyal kültürel birikim kazandırır. HAYAT OKULU PROJELERİ, GELECEĞİMİ SEÇİYORUM PROJELERİ uygulanır. 

7) ETKİNLİKLER: Kültürel etkinlik takvimine bağlı kaliteli zaman geçirir.

8) AYRICA DERSLER: Osmanlıca dersleri ile geçmişiyle bağ kurar.

9) SANAT: Sanat kulüplerinin faaliyetleriyle, estetik ve sanat yönü gelişmiş olarak mezun olur.

10) ÖRNEK ŞAHSİYETLER: İdealist gençler yetiştirmek amacıyla örnek şahsiyetler dersleri, biyografik roman okuma ve film izleme etkinlikleri ile kendini keşfeder…..

 

 
14.07.2011 - Perşembe
 
 
 
Sorunlarınız için;
 
Adı Soyad *
 
Telefon*
 
E - Posta*
Mesaj
Güvenlik Kodu *
 
 
 
 
 
 
 
Tüm Hakları Saklıdır © 2013